Mít vlastní studnu je výhodné

Preferujete bydlení na venkově, protože vám nevyhovuje ten bláznivý městský kolotoč? Připadá vám život ve městě již příliš drsný a raději vyhledáváte místa tichá a poklidná? Rozhodli jste se zakoupit rekreační nemovitost, která bude stranou od městského ruchu, v malebné lokalitě v blízkosti řeky, nezávisle na dodavatelích energií, pouze s výjimkou přípojky elektřiny? Jistou možností je mít v rekreační chatě vlastní zdroj pitné vody a případně pro kuchyňské účely sporák na propan-butan, abyste nemuseli čerpat zemní plyn z přípojky a hradit zbytečně pravidelné poplatky za distribuční síť.

zdroj vody

Jestliže se rozhodnete pro vlastní studnu, bude to mít celou řadu výhod. Především, bude-li pramen vydatný, nebudete řešit žádné výpadky vodárenské sítě a chlorovanou vodu, kterou lidé běžně používají pro přípravu pokrmů i pro hygienické účely. Odpadnou vám tím různé filtry, http://www.thermona.cz/prislusenstvi/filtry-a-separatory-necistot jež zbavují vodu toxického chlóru, přičemž poměrně obtížné a finančně nákladné je zbavit chlóru vodu i pro sprchování.

pitná voda

Bez povolení to nepůjde

V současné době však není možné rozhodnout se ze dne na den a začít hloubit na zahradě studnu, podobně, jako to prováděl Spejbl s Hurvínkem ve večerníčkových příbězích. V první řadě musíte mít povolení, které je vydáváno na základě vypracovaného projektu, a samozřejmě po ukončení výstavby musí být studna řádně kolaudována. Zároveň je nutné splnit ohlašovací povinnost do tzv. Integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností, tedy ve zkratce podat ISPOP hlášení příslušným úřadům.

Výhodné je v tomto směru realizovat výstavbu studny na klíč, kdy za vás jeden subjekt zařídí projekt, povolení na stavebním úřadu, samotnou výstavbu, kolaudaci i hlášení ISPOP. Tím máte zaručeno, že bude vše probíhat dle platných regulí stanovených zákonem, a že nebudete finančně penalizováni a popotahováni za nějaký nedostatek a opomenutí důležitých okolností.