Poznejte účinky meduňky

Co to vůbec meduňka je? Meduňka lékařská je bylinka, která je ze stejné čeledi, jako máta. Jejich vůně a chuť je lehce https://www.databazeknih.cz/knihy/vietnamska-kuchyne-lehce-a-hrave-s-vietem-310579 podobná, ale v meduňce najdete navíc lehce citrónové tóny. Pěstuje se v současnosti po celém světě. Pro své léčebné účinky se využívala v lékařství již od ranného středověku. Pěstuje se dnes nejen pro svou zajímavou chuť, která skvěle doplní sladká i slaná jídla, ale právě i pro své zdravotní benefity na naše tělo.

Podívejte se, jaké léčivé účinky může meduňka mít.

meduňka

Mírnění stresu

Všeobecně je známé, že meduňka dokáže zmírnit příznaky stresu, pomůže nám se zrelaxovat a dokáže vylepšit naši náladu. Pokud jste tedy ve stresovém období a pociťujete, že je toho na vás zkrátka moc, zkuste začít užívat meduňku.

Úzkosti

Úzkosti jsou nepříjemnou psychickou poruchou, kterou je určitě třeba řešit. U mírnějších forem úzkosti vám může pomoci právě meduňka. Ta se doporučuje i třeba v případě, že vás čeká situace, z které pociťujete silnou nervozitu a potřebujete se uklidnit.

Nespavost

Asi nejznámější účinek meduňky je, že dokáže účinně bojovat s nespavostí. Má totiž mírně sedativní účinky a díky tomu vám pomůže k snadnému usínání, delšímu a kvalitnějšímu spánku. Pokud máte problémy s usínáním, doporučuje se každý den před spaním vypít 1-2 šálky čaje z meduňky. Vybrat si můžete například meduňkový čaj Darka-shop.cz.

meduňka lékařská

Infekce

Bojujete s virovou infekcí, nebo chcete těmto infekcím hlavně předejít? Meduňka obsahuje takové sloučeniny látek, které se dokáží bránit proti bakteriím a zejména virům. Dokáží je zahubit ještě v zárodku a tím vám poskytnou určitou míru prevence.

Ochrana pleti

Všichni víme, že UV záření škodí naší pokožce. Výzkumy ukázaly, že extrakty z meduňky dokáží chránit naši pokožku před tímto zářením. To je pro nás velmi důležité, protože UV záření dokáže způsobit například rakovinu kůže.